W razie wypadku drogowego

TrójkątStrażacy z OSP Gaworzyce radzą jak zachować się w razie wypadku drogowego:

_________________________________________

Na początku chcielibyśmy przypomnieć, że warto zapinać pasy bezpieczeństwa, ponieważ jak wiemy z doświadczenia, niejednokrotnie uratowały komuś życie.

Zapnij pasy

Udzielanie pomocy innym na drodze wymaga niebywałej ostrożności, zwłaszcza nocą! Jeśli widzisz coś niepokojącego, nie zastanawiaj się, zatrzymaj swój pojazd włącz światła awaryjne oraz rozstaw trójkąt ostrzegawczy. Pamiętaj, że ,,dobry ratownik to żywy ratownik”, dlatego jeśli np. nad samochodami wiszą kable wysokiego napięcia, a z pojazdów wydobywają sie płyny eksploatacyjne, nie ryzykuj swojego zdrowia lub życia.

Wypadek

← Wypadek na DK-3 dnia 30 listopada 2013r.

 

 

 

 

Kolizja na ul. Kopalnianej dnia 21Wypadek 1 stycznia 2014r. →

 

 

 

 

 

Oczywiste jest, że trzeba w takiej sytuacji wezwać służby ratownicze. Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku pożaru, jednak gdy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, należy podać dyspozytorowi następujące informacje:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu, z którego wykonujesz połączenie,
  • miejsce zdarzenia,
  • co się stało (czyli ile samochodów bierze udział w zdarzeniu drogowym),
  • jeśli są poszkodowani to w jakim są stanie i ilu ich jest.

Slupek Kilometrowy

 

 

Warto znać oznaczenia słupków kilometrowych. Gdy będziemy zgłaszać miejsce zdarzenia znajomość odczytywania tych słupków znacznie ułatwia sprawę.  

 

 

 

 

 

 

Zanim przystąpisz do pomocy poszkodowanym, wyciągnij kluczyki ze stacyjki i zaciągnij ręczny lub jeśli nie działa to podłóż coś pod koła.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udziel pomocy poszkodowanym, pamiętaj, że wyciągamy ich z pojazdu tylko wtedy gdy są nieprzytomni lub oczywiście jeśli dalsze pozostanie w samochodzie grozi poszkodowanemu niebezpieczeństwem. Należy to robić w taki sposób jak na zdjęciu:

Wyciaganie z samochodu

Nie obawiaj się podchodzić do palącego się pojazdu by zgasić swoją gaśnicą płomień, zbiornik paliwa nie eksploduje.

Pamiętaj aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze.

Pamiętaj, że Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.

Wypadek kolo klobu
Wypadek drogowy na DK – 3 w pobliżu Kłobuczyna

POWRÓT