W razie pożaru

Trójkąt

Strażacy z OSP Gaworzyce radzą jak zachować się w razie pożaru:

_________________________________________

 

Obywatelu! Pamiętaj, że każdy jest zobowiązany podjąć działania w celu likwidacji zagrożenia! Wiedz również, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.

1. Wezwij Straż Pożarną.

Numery

Ważne:

Pamiętaj aby nigdy nie odkładać słuchawki szybciej niż dyżurny. Podaj swoje imię, nazwisko, nr telefonu z którego wykonujesz połączenie,  adres i nazwę obiektu objętego zagrożeniem pożarowym. Powiedz co się pali i czy występuje zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub mienia. Nie denerwuj się jeśli zapomnisz co masz mówić, dyżurny Tobie podpowie oraz może zapytać o dodatkowe informacje.

CentrumDyżurny przyjmujący zgłoszenie.

2. Przed przybyciem zastępu Straży Pożarnej, podejmij działania mające na celu likwidację zagrożenia. Możesz chociażby poszukać gaśnic które powinny być w każdym domu, samochodzie czy oczywiście zakładzie pracy. Mamy kilka rodzajów gaśnic do gaszenia różnych grup pożarów:

Gaśnica tabelka

Gaśnica

Pamiętaj by nie panikować! Spokój i opanowanie – to Cię uratuje!

Pożar panika

3. Kolejną ważną sprawą jest ewakuacja ludzi lub mienia ( cennego! ) po to by nikt nie został uwięziony w płonącym pomieszczeniu, gdyż ogień rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Drogi ewakuacyjne

Pamiętaj, że nawet jeśli zapomnisz o tych głównych regułach postępowania, to wiedz, że w zakładach przemysłowych czy budynkach użyteczności publicznej znajdziesz instrukcje przeciwpożarową, gdzie wszystko będziesz miał opisane.
Instrukcja ppoz

 

 

…Straż Pożarna dojeżdża do miejsca akcji, średnio w czasie 7 minut, co oznacza że również Ty musisz działać szybko i sprawnie do czasu przyjazdu zastępu. Później zaczną się podziękowania dla Ciebie 🙂

Mieszków

Mieszkow1Fotografie z akcji gaszenia pożaru w Mieszkowie

POWRÓT